Desatero při nákupu nočníku

Možná vás překvapí, jak široký výběr těchto nezbytných kousků je. Jak se v nabídce zorientovat a jak zvolit ten pravý a nejpraktičtější skvost?

Než vyrazíte na nákup, zodpovězte si několik základních otázek.

1/ Kde bude nočník umístěn?

Bude stát v pokojíku pod postýlkou, přímo na WC, v koupelně nebo někde uprostřed bytu, aby bylo odevšad k nočníku stejně daleko? Pokud se vám vejde přímo na WC, asi vám nebude na jeho vzhledu záležet tolik, jako když se rozhodnete nechat ho v době začátku tréninku například v denní místnosti, kde jste s dítětem nejčastěji. Velikost prostoru kolem nočníku vám umožní vybírat buď z velkých křesílek připomínajících spíše trůny anebo se orientovat jen na menší nádoby.

2/ Na jakém povrchu bude stát?

Jsou nočníky, které mají speciální protiskluzové lemy, které nepoškodí podlahu. Bude-li stát nočník na plovoucí nebo jinak citlivé podlaze na poškrábání, vyberte raději právě ten, který tuto ochranu má.

3/ Je pro holku nebo pro kluka?

Nočník pro chlapce by měl mít vyvýšenou zábranu proti čůrání mimo něj. Když najdete takový, který má tuto zábranu dostatečně vysokou, zkontrolujte, zda je oblá a nemá příliš špičatý tvar. Někdy děti běží na poslední chvíli a úplně se na nočník netrefí. Prudší dosednutí na špičatou zábranu je bolestivé.

4/ Je dostatečně hluboký?

Pokud bude nočníček nízký, bude si dítko v jeho obsahu máchat zadek. Objem vnitřní nádobky by měl být dostatečný, aby mezi hladinou obsahu a pokožkou dítěte zbyl volný prostor.

5/ Je stabilní a kvalitně zpracovaný?

Širší základna je vždy stabilnější. Důležité je prověřit, zda je nočník kvalitně zpracovaný, bez otřepů umělé hmoty a zda není, kde by se dítě mohlo škrábnout nebo skřípnout. Oblejší tvary jsou pro děti bezpečnější než ostré hrany.

6/ Kde bude role toaletního papíru?

Toaletní papír je třeba mít po ruce, ale přímo na zemi není úplně to pravé. Jste-li v situaci, kdy nočník není umístěn v blízkosti WC, dají se sehnat takové, které mají na toaletní papír vlastní držák. Většinou je zabudovaný v zadní části nočníku.

7/ Jak a kde ho budete vylévat a čistit?

Bude pro vás praktičtější zvolit nočník s vnitřní nádobkou, kterou ponesete bytem k WC nebo budete raději nosit celý nočník? Vyberte si.

8/ Už je hotovo?

Asistujete dítěti u nočníku a nechcete se dokola ptát, jestli je už hotovo, případně dítě z nočníku zdvihat a zase posazovat zpět? Doporučujeme koupit nočník z průhledného materiálu. Hned víte, na čem jste.

9/ Potřebujete poklop?

Poklop se hodí tam, kde dítě učíte co největší samostatnosti. Protože je lépe předcházet nehodám s vylitím, není od věci dítě raději naučit výsledek zaklopit a o zbytek se postarat sami. Poklop je prima také tam, kde bydlí více dětí „nočníkového“ věku. Vhodný je také u nočníku, který je určen na noční používání v dětském pokoji nebo na chatě, kde se dítko bojí vyjít do tmy na venkovní záchod. Pokud děti nočník použijí, jen jednoduše přikryjí jeho obsah a ani vás nemusí budit, což jistě oceníte.

10/ Hračičky, řídítka a jiné drobnosti

Máte hravé dítě? Pak všemožné „hravé vymoženosti“ mohou způsobit, že si dítě bude na nočník chodit hrát a ne konat potřebu. Na druhou stranu dítě, které má k nočníku odpor, lze těmito hejblátky přilákat. U „řídítek“, která některé nočníky mají, však dávejte pozor. Dítě by mělo vědět, jak si na něj správně sednout i ve spěchu. Jinak budou řidítka sloužit jako zábrana, ne jako opora.

Až si ujasníte odpovědi na všechny výše uvedené otázky, můžete vyrazit na nákup. I přesto se připravte na situaci, že dítě vaši volbu odmítne. Je totiž docela dobře možné, že vybraný exponát z nějakého důvodu nesplní očekávání. Není neobvyklé, že se v rodině prostřídá několik nočníků, než se najde ten pravý. A mimochodem, protože děti jsou různé, jsou i takové, které to chtějí dělat stejně jako jejich rodiče hned od začátku. V takovém případě doporučujeme redukční sedátko na WC, aby dítě nepropadlo do toalety. Jak jsme řekli už v úvodu, nákup nočníku se jeví jako jednoduchá záležitost, ale i ta může mít svá úskalí. Uvidíte, jakou zkušenost uděláte vy.


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: