Polohování hlavičky aneb hlavička jako kulička

Vzpomínáte si, jak vám váš pediatr říkal cosi o polohování hlavičky? Že jste tomu nevěnovali příliš pozornosti? To jste ale měli...

Tak schválně, jestlipak víte, na jakou stranu pokládá váš nedávno narozený poklad hlavičku? Není to stále na stejnou stranu? Správné polohování hlavy není důležité jen pro rovnoměrné zatěžování svalů, ale také proto, aby si miminko nevyleželo nesouměrnou „placku“.

Pozor na lysinku

Zcela souměrnou hlavu nemáme nikdo! Miminka a zejména ta předčasně narozená, mají poměr hlavy vůči zbytku těla větší. Je proto obtížnější a nějakou dobu trvá, než se miminko naučí otáčet hlavičku. Při porodu prochází hlavička dítěte poměrně úzkým prostorem, takže tlak na ní je logický, ale věděli jste, že k deformitě lebky může dojít již v období těhotenství? Častěji tomu bývá u dvojčátek a vícečátek, která mají v děloze méně místa a proto u nich častěji dochází k nesouměrnosti tvaru hlavy. I nastávající maminky s menším množstvím plodové vody by měly počítat s tím, že tlak na lebku plodu se díky tomu zvyšuje a tím roste i pravděpodobnost vzniku asymetrie lebky. Po narození jsou lebeční kosti pružné, lebka dále roste a postupně se zpevňuje. Nejčastějším důvodem pro vznik tzv. Plagiocefalie je upřednostňování jedné strany, na kterou děťátko hlavu pokládá. Při dlouhém ležení na zádech může dojít ke změnám, které sice neohrozí inteligenci děťátka, ale zejména v pozdějším věku bývají terčem posměchu vrstevníků. Je to estetický a kosmetický handicap, jehož prevenci nebo alespoň korigování můžeme významně pomoci. Jak plagiocefalii poznáte? Má-li miminko vzadu na hlavičce lysinku bez vlásků, ačkoliv na zbytku hlavičky mu vlásky krásně rostou, pak je třeba začít s rehabilitací. Jinak by se mohlo stát, že deformace tvaru hlavy se zafixuje nastálo.

Polohování a další triky

Vzniku zplacatění hlavy miminka lze zabránit polohováním hlavičky. Novorozenci se otáčení hlavičky teprve učí, proto je možné miminku při ležení ukládat hlavičku střídavě na jednu a na druhou stranu. Miminko může vytrvale dávat přednost jedné straně, ale může to být vlastně naše chyba. Pokud postýlka stojí v rohu místnosti a vzruchy a veškeré zajímavé dění přichází jen z jedné strany, bude daleko častěji otáčet hlavičku na tuto pro něj zajímavou stranu. Je-li možné přestěhovat postýlku tak, aby zvuky a jiné podněty přicházely z obou stran rovnoměrněji, určitě tak učiňte. Někdy to ovšem ani při nejlepší snaze nejde, co si počít pak? Jedním z preventivních kroků syndromu náhlého úmrtí dítěte je nechávat miminko spát na zádech. Ale nic vám nebrání, umožnit mu hrát si na bříšku pod vaším dozorem, když je vzhůru. Přirozeně s ohledem na jeho vývoj je nutné uzpůsobit dobu, po kterou miminko nebo později batole na bříšku setrvává. Střídejte s miminkem polohy, válejte ho, lechtejte, aby byla i nějaká legrace. Když si s ním povídáte nebo hrajete, mluvte na něj nebo cinkejte na rolničky a chrastítka hlavně z té strany, kterou nemá tolik oblíbenou. Přirozená zvědavost mu touto nenásilnou hravou formou bude napomáhat v rehabilitaci. Mezi druhým až třetím měsícem věku by již děťátko mělo bezpečně očima sledovat hračku nebo pohybující se předmět. Proto této schopnosti využijte. A když dojde do fáze, kdy se začne po hračce natahovat, pokračujete v prevenci. Mezi 4.- 5. měsícem se přidává další nová schopnost, která pomáhá zlepšit stav. Miminko začne zkoušet otáčet se na bok a překulit na bříško. Vhodnou polohou, aby miminko neleželo na zádech a dál se případně neprohluboval vznikající problém s lysinkou na temeni, je chování miminka v náručí nebo posezení na klíně. Hned máte dobrý argument, až vám budou vyčítat, že tomu dítěti nedopřejte kousku klidu v postýlce: „Dělám to pro její/ jeho hlavu“! Pro tento typ aktivit je nejvhodnější období 3-5ti měsíců věku kojence. Později se začíná více pohybovat samostatně. Přesto vypozorujete-li jednoznačnou preferenci pokládání hlavy při spánku stále na tutéž stranu, můžete děťátku hlavičku polohovat speciálními válcovitými polštářky nebo si vypomoci srolovaným ručníkem apod. Zajímavostí je, že dítě tohoto věku ve spánku přetáčí hlavu za světlem. Lze toho využít a noční světýlko střídavě stěhovat na opačnou stranu postýlky, než dítě dosud hlavu preferenčně pokládalo. Jedno z dalších míst, na které je lépe dát pozor, je dětská autosedačka nebo lehátko. Dlouhodobé ležení nebo pobyt v těchto autosedačkách vzniku asymetrií hlavičky napomáhá. I to je jeden z důvodů, proč se pro miminka používá speciální polštářek, který prostor pod hlavičkou změkčí. Nemá-li ho vámi používané lehátko nebo autosedačka, dodatečně hlavičku děťátku vypodložte a snažte se dobu pobytu miminka v těchto pozicích zkrátit na nutné minimum.

Hlavová ortéza

Změny ve tvaru lebky jsou léčitelné i v případech závažných asymetrií. Někdy dojde ke zlepšení pravidelným cvičením rehabilitačních cviků a úpravou domácího režimu. Známé cviky podle Vojtovy metody pomáhají i zde. Pokud dojde ke zlepšení, dochází se pak s děťátkem jen na kontrolu. Nejsou-li však opatření účinná nebo již prvotní deformace tvaru lebky je většího rozsahu, můžete se setkat s tím, že miminku předepíší helmu. Odborně se této helmě říká kraniální remodelační ortéza a lze ji použít od 3 měsíců věku miminka. Její zhotovení je zejména u těžkých nesouměrností hlavy po oskenování lebky děťátka počítačově modelováno a je tak vyrobena přímo na míru konkrétní hlavičce. Tyto případy anebo i operační léčbu však řeší tým odborníků různých specializací. Minimálně pediatr, rehabilitační specialista a neurochirurg. Takovéto speciální ortotické pracoviště máme i u nás v České republice. Helma samotná se vyrábí v několika pěkných barevných provedeních s obrázky. Uvnitř plastové skořepiny je pěnová výstelka, celkově je velmi lehká a na počátku léčby se střídají jedna hodina nošení helmy s jednou hodinou bez ní. Léčba trvá několik měsíců, ale co bychom neudělali pro hlavičku jako kuličku…


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: