Bezpečný domov – kuchyně

Domov má být pro vaše dítě bezpečným místem pro život, hru a nejrůznější činnosti. Ve skutečnosti se však nejvíc úrazů stane dětem právě doma.

Pády, opaření a popáleniny, tonutí, přivření prstíků do dveří nebo zásuvek, převržení těžších předmětů, otravy, dušení – to je jen krátký výčet nejčastějších úrazů v domácím prostředí.

U malých dětí se bez stálého dozoru neobejdeme. Někdy stačí jen chvilka nepozornosti, zazvoní telefon, nebo nás někdo vyruší, a proto je lépe se moci se spolehnout v takové chvíli na to, že prostředí samo o sobě je bezpečné.

Starší děti by nikdy neměli být pověřeny dohledem nad mladšími sourozenci, zvláště batolaty, která jsou pohyblivá a zvědavá a nebezpečí si vůbec neumí uvědomit. Starší dítě má samo se sebou dost práce a také neudrží dlouho pozornost nad mladším. Děti samy doma by měli být dostatečně zaměstnány různými činnostmi. Nudící se dítě má sklon k experimentování a neumí odhadnout riziko dosud nevyzkoušené zábavy.

Kuchyně plná lákadel i rizik

Patří k nejnebezpečnějším částem domova. Roste počet přístrojů a zařízení, která usnadní práci, ale skrývají v sobě i riziko úrazu. Zvláště pro batolata je kuchyně přitažlivá a dovedou se rychle pohybovat. Tady nejlépe napomáhá přenosná ohrádka, nebo zábrana ve dveřích do kuchyně. Kuchyň by měla být přehledná, udržovaná v čistotě a dobře osvětlená.

Bezpečnostní zásady

 • Ve skřínkách a zásuvkách pro děti dosažitelných nikdy neuchováváme nebezpečné předměty, domácí chemii – mycí a čistící prostředky (velice často bývá pod dřezem), nože, otvírače konzerv. Zásuvky můžeme zajistit proti otevření dětskou rukou pomocí západky. Batole totiž může použít zásuvku jako schůdky, a tak dosáhnout na výše uložené předměty. Zásuvková skříň by neměla být umístěna vedle sporáku, ani by na ní neměla stát varná konvice. Také židle a stůl by měli být umístěny dál od kuchyňského pultu a sporáku.

 • Čistící prostředky ukládáme mimi dosah dětí, v originálním balení. Dáme přednost těm, které mají bezpečnostní uzávěry. Nepřeléváme chemikálie do obalů od potravin, zvláště ne od nápojů (někdy se od nich neliší barvou ani vůní a může dojít k záměně a vypití).

 • Při vaření dbejte na to, aby se děti nepřibližovaly ke sporáku. Vždy otáčejte držáky pánví a nádob směrem na zadní ploténku, abyste tím zamezili stržení nádob a tím úrazu dítěte. Nejúčinnější ochranou proti tomuto úrazu je ohrádka na varnou desku.

 • Nikdy nedržíme dítě v náručí při vaření, či manipulaci s horkými tekutinami, jeho nečekaný pohyb může znamenat opaření.

 • Do lednice nikdy nedávejte jedovaté látky, léky či alkohol. Nevíte, kdy se k nim dítě dokáže dostat. Naplněná myčka je také plná zajímavých věcí a jsou ostré a tříštivé, přitom dvířka jdou otevřít tak snadno. Mikrovlnná trouba je dobrý pomocník, ale k zahřání jídla dochází někdy nerovnoměrně. Proto před podáním dítěti zkuste vždy teplotu pokrmu nejen na povrchu ale i uvnitř. Zabráníte velmi bolestivému popálení úst.

 • Kabely elektrických spotřebičů, topinkovačů, konvic, robotů, kávovarů nemají volně ležet, vedeme je za linkou, nebo tak, aby ke stržení nemohlo dojít. Zásuvky v dosahu dětí opatříme záslepkami.

 • Pokud je v kuchyni jídelní stůl a používá se ke stolování, platí pravidlo, že je-li v domě malé dítě, nepoužíváme ubrusy, které by na sebe mohlo stáhnout i s horkým pokrmem nebo těžkými předměty. Nikdy nenechávejte vychladnout nádoby s horkými tekutinami na zemi.

 • Používáme vysoké židle z masivu, které jsou opatřeny bezpečnostními pásy s řemínkem uprostřed.

 • V kuchyni vzniká hodně tepla, a tak je nutno větrat. Otevřené okno děti láká a pokud si mohou přistrčit stoličku, nebo jiný lehký předmět jako stupínek, snaží se vidět, co se děje venku. Okna zabezpečíme tak, aby se nedala otevřít na víc než 10 cm, můžeme také instalovat mříže. Dítě nikdy neposazujte na parapet, i když jej přidržujete. Do věku přibližně pěti let není schopno uvědomit si nebezpečí pádu při vyklonění.

 • Děti si v kuchyni rády hrají, zatím co dospělí něco připravují. Mají tu i své hračky a proto pozor na zakopnutí, nebo uklouznutí, zvláště když přenášíte něco horkého.

 • V kuchyni může snadno vzniknout požár. Mít po ruce malý hasící přístroj rozhodně není k zahození.


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: