Dřevěné hračky versus plastové

Moderní hračky ratolesti vehementně vyžadují, ale o to rychleji opustí. Ty dřevěné jsme ale milovali. Kam se ztratila láska k průvodcům dětskými dny?

U hračky navíc nejde jen o to, zda dítě pobaví č pomohou rozvíjet jeho schopnosti, důležitá je i bezpečnost. Plastové hračy totiž mohou obsahovat nebezpečné ftaláty č jiné chemikálie. Hrozí také, že se z nich odlomí nebezpečné části nebo se při hraní vytvoří ostrý zlom, o který se může dítě poranit. Česká obchodní inspekce provedla v letošním roce téměř 350 kontrol a výsledky byly děsivé! „Naše zjištění jsou poměrně fatální. Oproti prvnímu čvrtletí je tam jistý nárůst,“ potvrzuje mluvčí České obchodní inspekce Denis Gajdoš. V síti inspektorů uvízly například panenky z Číny s vysokým množstvím ftalátu DEHP,  který má nepříznivý vliv na reprodukčí orgány. Při hře se DEHP může dostat do kontaktu s kůží dětí, ulpívat na rtech a sliznicích a se slinami se dostat do zažívacího traktu.

Sázka na dřevo

Ale jak tedy vybrat tu správnou hraču, která je bezpečá, jen tak neomrzí a navíc i vaše dítě něčmu naučí? Pokud dáte přednost poctivě vyrobeným hračám ze dřeva a přírodních materiálů, chráníte nejen zdraví potomků nebo vnoučt, ale navíc máte jistotu, že se oblíbená hrača jen tak nezničí a pokud přece, lze ji snadno opravit. Široký výběr kvalitních dřevěných a textilních hračk od klasických houpacích koníků z odolného masivu až po moderní didaktické hračy, u nás nabízí například internetový velkoobchod isale.cz. „Dřevěné hračy jsou v dnešní „době plastové“ sázkou na jistotu. My nabízíme originální a velmi kvalitní dřevěné hračy značk Viola, Wonderworld nebo Cuboro. Přestože u nás zatím nejsou tolik známé, v zahraničí se trend návratu ke klasice a kvalitě projevu stále výrazněji. Konkrétně značy Viola a Wonderworld v součsné době patří mezi špiču ve výrobě dřevěných hračk. U výrobků švýcarské firmy Cuboro se dá říci, že se jedná prakticky o nejlepší a nejpropracovanější kuličové dráhy součsnosti. Hračy jsou velmi nápadité a designově povedené, mnohé z nich se dokonce pyšní řadou mezinárodních ocenění,“ popisuje přednosti dřevěných hračk majitel e-shopu Petr Tůma.

Aktivní a ekologické hraní

Další výhodou dřevěných hračk je jejich větší interaktivita. Řada dnešních hračk příliš nepodporuje rozvoj dětské představivosti a dovedností. Pouhé zmáčnutí knoflíku, na jehož základě hračka zahraje melodii nebo promluví, dítě ve skutečosti mnoho nenaučí. Hraní se stává spíše pasivním, protože dítě pouze čeká, co udělá hrača. „Rodič se mnohdy diví, že si děti nakonec nejvíce vyhrají třeba s obyčjnou vařečou nebo s kamínky. Dřevěné hračy dávají dítěti daleko více možností s jednotlivými částmi kroutit, točit, různě je spojovat a kombinovat. To rozvíjí jejich jemnou motoriku a nutí je přemýšlet,“ vysvětluje Petr Tůma.

Hračy z přírodních materiálů jsou také šetrnější k životnímu prostředí. Při jejich výrobě nedochází k produkci chemikálií, nepotřebujeme k nim baterie ani jiná elektronická zařízení. Na rozdíl od hraček plastových tedy není problém je ekologicky zlikvidovat.

Zdá se, že v souboji plast versus dřevo tedy jasně vítězí druhý jmenovaný a určitě si vítězství zaslouží. Tak schválně, kolik dřevených hraček máte doma vy?


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: