Aby sedačky seděly

Chystáte se koupit autosedačku a nevíte, jak vybrat tu nejlepší a nejbezpečnější? Nechte si poradit od expertů z prestižního německého autoklubu ADAC.

Jaké je základní rozdělení sedaček?

Rozhodující je hmotnost, nikoliv věk. Máme pět tříd autosedaček. Sedačky třídy 0 (do 10 kg) jsou poměrně vzácné, mnohem více se používají sedačky třídy 0+ (do 13 kg). Třída I je určena pro děti od 9 do 18 kg, třída II pro děti od 15 do 25 kg a třída III pro děti od 22 do 36 kg.

Jakou sedačku máme zvolit pro novorozence?

Existují speciální korbičky dětských kočárků, které se upevňují na střed zadního sedadla a ve kterých se novorozenec přepravuje vleže. Ty jsou ale brzy malé a potom tedy musíte pořídit tzv. vajíčko.

Je dobré před nákupem sedačku vyzkoušet přímo v autě?

Je to přímo nutné! Ne každá sedačka bude ve vašem autě dobře sedět. Liší se vedení i délka bezpečnostních pásů, také velikost a tvarování sedadel, na něž sedačku chcete umístit. Požádejte prodavače, aby vás doprovodil k autu a sedačku vyzkoušejte. Pokud to není možné a nemůžete si sedačku vyzkoušet například půjčením od známých, raději ji nekupujte. Ušetříte si čas s následným vracením zboží.

Na co si dát pozor, pokud nechceme novou sedačku, ale z druhé ruky?

Ideální je, pokud víte, kdo sedačku dosud používal, tedy vaši známí nebo příbuzní. Pokud tuhle možnost nemáte, pak sundejte ze sedačky polstrování a skelet si pořádně prohlédněte, zda není někde poškozený nebo prasklý. Zkontrolujte zda fungují pásy a jejich zapínání. Vezměte také v úvahu, že sedačka má omezenou životnost a neměla by tedy být děděna donekonečna. Větší sedačka by měla sloužit maximálně třem dětem, „vajíčko“ dvěma.

Je bezpečnější poutat dítě po směru nebo proti směru jízdy?

V prvních dvou letech života je jednoznačně bezpečnější posadit dítě proti směru jízdy. Je to z toho důvodu, že vzhledem k tělu je dětská hlavička velká a těžká a při čelním posazení by při nárazu došlo k poškození krčních vazů. Při posazení proti směru jízdy budou naopak vazy spolu s celým tělem tlačeny do sedačky. Výběr sedaček pro větší děti s umístěním do protisměru je ale malý.

Můžeme do auta bez Isofixu použít sedačku určenou pro tento systém?

Můžete takovou sedačku použít, pokud je schválena také pro upevnění na tříbodový pás. Pokud budete sedačku vozit převážně autem, které Isofix nemá, pak raději při nákupu volte typ, který je přímo určen pro poutání pásy.

Některé automobily mají od výrobce integrované autosedačky. Jsou srovnatelné s kupovanými?

Integrované dětské sedačky mají bohužel své slabiny. U mnohých není přesvědčivá ochrana při bočním nárazu. A často také není možné sklopit sedačku do odpočinkové polohy. A ještě jedna nevýhoda: Sedačku nemůžete vyndat a použít ji v jiném autě. Automobilky také nabízejí sedačky, které nejsou integrované, ale jsou určeny přímo pro vůz dané značky. Výhodou je, že do auta skvěle padnou, ale často jsou dražší než sedačky dokupované v obchodě.

Musím po nehodě sedačku vyhodit?

Po nehodě byste měli sedačku dát pryč a nezáleží na tom, jestli v ní dítě sedělo nebo ne event. požádejte o posouzení odborníka.

Je lepší poutat „vajíčko“ vpředu na sedadlo spolujezdce nebo na zadní sedadlo?

Obecně platí, že vzadu sedí dítě bezpečněji. Ideální je zadní pravé sedadlo, které vám umožňuje sedačku bezpečně upevnit z chodníku. Vpředu maminky poutají děti raději s tím, že nehrozí nehoda v případě, že by se na dítě dozadu ohlédly. Vpředu jsou však dítětem také rušeny. Základním pravidlem pro upevnění sedačky na místě spolujezdce je vypnout airbag.

Některá tzv. vajíčka mají základnu, která zůstává ve voze. Je tu nějaký bezpečnostní rozdíl vzhledem k sedačkám, které základnu nemají?

Z hlediska upevnění sedačky je základna lepší volbou. Nejenže nabízí snadnou manipulaci při umisťování sedačky do auta, kdy ji jednoduše základny zaklapnete, ale především tak předejdete špatnému upevnění pásů, které u tradiční sedačky musíte vždy znovu poutat.

Kdy je ta správná chvíle vyměnit „vajíčko“ za sedačku třídy I?

Ve chvíli, kdy dítě přeroste okraje sedačky. Ne dříve! Nechte ho ve „vajíčku“ tak dlouho, jak to jde, protože umístění proti směru jízdy je pro něj nejbezpečnější.

Lze u všech moderních sedaček vyjmout a vyprat potahy?

U většiny je to možné. U některých je však nutné vyjmout pásy a tady je riziko, že při jejich opětovném umístění můžete udělat chybu. Proto jsou lepší sedačky, u nichž pásy zůstanou na svém místě i při odnímání potahu.

Záleží na oblečení, v němž dítě do sedačky dáváme?

Pás by měl těsně přiléhat na tělo, takže například silná bundička není do sedačky vhodná. Navíc po ní mohou pásy sklouznout. Pokud nelze bundičku nemůžete svléknout, pak ji vyhrňte tak, aby pás sedl do nejvíce k tělu dítěte.

Jsou boční airbagy pro sedačky poutané proti směru jízdy nebezpečné?

Naopak, stranové airbagy poskytují dodatečnou bezpečnost. Protože jsou přibližně tak malé jako kruh na plavání, nemohou sedačku ani vytlačovat ven.


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: