Výlet do pohádky

Udělat si výlet a ještě se poučit? Naše hrady k této aktivitě přímo vyzývají. A tak vás teď zveme na na jeden z nich - Bouzov v Olomouckém kraji.

Filmové pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo Princezna Fantaghiro se odehrávaly právě tady, na hradě s krásnou a do kraje majestátně se rozhlížející věží. Romantické sídlo je pro pohádky jako stvořené i když samo prožilo spíše dramatickou než pohádkovou minulost.

Trocha historie

Prvním známým držitelem panství byl Búz z Búzova, jemuž hrad patřil v letech 1317 – 1339. Od poloviny 14. století byli jeho majiteli páni v Vildenberka, kteří jej v roce 1382 prodali moravskému markraběti Joštovi. Ten pak hrad v roce 1396 přenechal svému přívrženci Heraltovi z Kunštátu. Pánové z Kuštátu byli majiteli Bouzova téměř do konce 15. století. V letech 1472 – 1481 patřil hrad Janu ze Šelmberka a poté se znovu vrátil do rukou pánů z Kunštátu. Až do poloviny 17. století pak bylo panství v majetku různých českých a moravských rodů, až je v roce 1696 František Josef z Hodic prodal řádu německých rytířů sv. Jiří ve zbroji, v jehož majetku hrad zůstal až do roku 1939. Válečná léta prožil Bouzov jako sídlo přepadového oddílu SS, který 5. května 1945 vypálil obec Javoříčko. V r. 1945 se hrad stal majetkem státu a nyní je jeho správcem Krajské vlastivědné muzeum v Olomouci.
Romantická proměna

Tak jak Bouzov měnil majitele, měnil i svůj vzhled. O podobu hradu, jak ji známe dnes, se však nejvíce zasloužil arcivévoda Evžen, pozdější řádový velmistr, který Bouzov navštívil v roce 1888 a zalíbil se mu natolik, že se jej rozhodl přestavět na letní sídlo pro sebe a svou matku Alžbětu. Nechal strhnout zříceninu severního křídla a vystavěl nový dvoupatrový objekt. Fasádu ozdobil freskou Panny Marie s dítětem. Protože se na hradě konala setkání rytířů řádu, byla tu vybudována rytířská síň, která byla svědkem například ustanovení velmistra nebo zemských komturů. Arcivévoda Evžen také vybudoval palác na jižní straně, kde jsou k vidění krásné barokní sluneční hodiny. Nejvýraznější zásah do rázu hradu však udělal stavbou mohutné hlavní věže – hlásky. Celou rekonstrukci včetně zajímavého zdobení interiéru dělal arcivévoda z pohledu historiků velmi citlivě. Navíc tu umístil mnoho cenných uměleckých předmětů, což z Bouzova dělá klenot se vším všudy.

Na hradě to žije

Bouzov je oblíbeným turistickým cílem a serverem idnes.cz byl dokonce zvolen nejhezčí památkou olomouckého kraje. Pravdou je, že o návštěvníky se tu vzorně starají. Můžete si vybrat z několika zajímavých prohlídkových okruhů, například s názvem Jak se staví „středověký“ hrad, v němž se návštěvníci seznámí s technickým zázemím, tedy se zásobováním vodou a teplem. S trasou Hrad z ptačí perspektivy vyšplháte na hradní věž, podíváte se do pokojů hlásného a pokocháte se vyhlídkou z ochozu. Pro rodiny s dětmi je připravena speciální rodinná prohlídka a letos si tu přijdou na své milovníci fantasy, pro něž je tu přichystána trasa Draci a drakobijci. Kdo by si to tu zamiloval natolik, že by tu chtěl mít svatbu, bude tu také vítán.

Dnes na hradě vládne čilý ruch a co chvíli se tu koná nějaká kulturní akce. Ať už přijedete kdykoli, nudit se tu rozhodně nebudete.

Hradní zajímavosti

  • Je pravděpodobné, že se na Bouzově narodil český král Jiří z Poděbrad, jehož otec Viktorín tu sídlil.

  • Na začátku války Hitler daroval Bouzov Himmlerovi.

  • Nedaleko Bouzova straší. Na skalisku zvaném Zakletý zámek prý bývalo skutečné panské sídlo. Obyvatelé však vymřeli a zůstala jen stařenka s kočkou a psem. Stýskalo se jí a zámek proto proklela, aby zkameněl. Od té doby se tam objevují démoni a ďáblové a také tu vyje černý pes s ohnivýma očima.

  • Přímo na Bouzově pak můžete potkat černého rytíře a bílou paní. Říká se, že kdo se na bílou paní hezky usměje, bude mít po celý rok štěstí.


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: