Zánět středního ucha

Některé děti končí se zánětem středního ucha v ordinaci lékaře i několikrát do roka. Můžeme tomuto nepříjemnému onemocnění předcházet?

K zánětu středního ucha dochází většinou při vleklé rýmě nebo virovém onemocnění dýchacích cest. Infekce se dostane z nosu a nosohltanu sluchovou (Eustachovou) trubicí do středního ucha a způsobí jeho zánět. V malém prostoru středouší se pak hromadí hnis, který nemá kam odtékat a proto začne postupně tlačit na bubínek. Ten se tlakem napíná, což způsobuje velké bolesti. Úleva nastane až ve chvíli, kdy lékař bubínek propíchne a hnis odteče.

Příznaky

Jak poznáte, že máte co do činění se zánětem středního ucha? Příznaky jsou velmi jasné. Děti jsou plačtivé, nespokojené, často nemají chuť k jídlu. Neustále si na ucho sahajíi nebo lehají. Bolest je největší v noci, je tedy typické, že děti nespí, pláčou a jsou neklidné. Bolest se stupňuje také při polykání, kašli nebo pláči. Okolí ucha je citlivé a může být oteklé. Nemoc je provázená teplotou, někdy průjmem, či zvracením. Pakliže máte na zánět středního ucha podezření, neváhejte se vypravit k lékaři. Když totiž lékař bubínek propíchne, dítěti se uleví, horečka brzy ustoupí a dítě se zklidní. Pokud budete návštěvu lékaře oddalovat, pak muže bubínek sám prasknout. Časem se sice zahojí, ale jizvička po prasknutí se hojí hůře než po čistém propíchnutí lékaře. Opakované prasknutí bubínku může vést k porušení sluchu.

Léčba

Včasnou návštěvou lékaře můžete propíchnutí bubínku předejít. Pakliže jde totiž o počínající fázi zánětu, pak stačí, když vám lékař předepíše kapky, které do nosu a uší budete kapat a k akutní fázi zánětu nemusí dojít. Kapky léčí zanícenou sliznici nosu a v uchu působí proti bolesti. Důležité je podávat současně i lék snižující teplotu a to nejlépe takový, který působí i protizánětlivě. Lékař vám současně naordinuje klidový režim a kontrolu. Pokud potíže ustoupí, většinou máte vyhráno. Někdy se ale ani po aplikaci kapiček dítěti neuleví a zánět přejde do akutní fáze. Pak je opravdu nutné propíchnutí bubínku a léčba antibiotiky. Důležité je po celou dobu obtíží odsávat dětem pravidelně hlen nebo je nechat často smrkat, pokud už to umí. Tím se zlepšuje průchodnost sluchové trubice a vzdušnost středouší. V noci se doporučuje zvýšená poloha. Podstatné je také využívání celé dávky antibiotik, které vám lékař předepsal. Nedobrání léku může být příčinou toho, že zánět přejde v chronický stav, který posléze může způsobit poruchu sluchu. Po doužívání antibiotik je nutná opět kontrola u ušního lékaře, který zkontroluje stav středouší a sluch pacienta.

Prevence

Pakliže děti trpí na záněty středního ucha opakovaně, je to nejenom pro ně nepříjemná situace, ale především jim hrozí již zmiňovaná porucha sluchu. Co tedy můžeme udělat, abychom opakovaným zánětům předešli? Lékaři většinou doporučují nechat dítěti odstranit nosní mandle, které na rozdíl od krčních nemají v našem těle žádné uplatnění. Jejich zvětšení může vyvolávat opakované rýmy, záněty středního ucha nebo dokonce působit dítěti potíže s dýcháním. Pokud tedy odborník usoudí, že jsou mandle zvětšené, a že jejich odstranění dítěti prospěje, pak není důvod váhat. Nosní mandle sice většinou mezi 7 a 15 rokem samy zanikají, ale pokud jsou obtíže dítěte velké, pak je lepší nečekat a zákrok raději podstoupit dřív, než komplikace zánětů způsobí poruchu sluchu. Pokud se i tak bojíte, zkuste se zeptat maminek, které se svým dítětem už zákrok podstoupily. Určitě vás uklidní. Děti si ještě ten den po zákroku spokojeně hrají a hlavně, doktor jim naordinuje léčbu zmrzlinou a to jistě každé dítko ocení. Zmrzlina okolí zákroku zchladí, což je žádoucí a tak může nějaký čas zmrzlinu nejen obědvat, ale i večeřet!

Odstranění mandlí

Odstranění nosních mandlí je krátký zákrok, který ve většině případů probíhá bez jakýchkoliv komplikací. Provádí se v celkové anestezii a trvá jen malou chvilku. Rodiče s dítětem přijdou ráno do nemocnice a ve většině případů jdou ještě ten samý den domů. Mandle se odstraňují buď klasickou chirurgickou metodou (vyříznou se) nebo se nově nabízí jejich odstranění laserem. Výhodou laserového odstranění je, že mandle už nedorůstá, jak se to může stát u klasického seříznutí. Také se uvádí, že laser lépe dokáže zastavit krvácení, takže hrozí menší riziko krvácivých komplikací. Pokud se tedy společně se svým ušním lékařem rozhodnete, že dítěti necháte nosní mandli odstranit, určitě se informujte, jaký typ zákroku vybraná nemocnice nabízí, případně oslovte nemocnic více a ptejte se na způsob zákroku, délku hospitalizace a možnost přítomnosti rodičů v nemocnici. Přítomnost rodiče by už dnes měla být samozřejmostí, ale některé nemocnice se jí stále ještě brání. Pakliže nemocnice, kterou máte spádově nejblíže, společnou hospitalizaci nenabízí, pak si raději dojeďte dál nebo se poohlédněte po soukromé nemocnici. Ta většinou nabízí přítomnost rodiče až do okamžiku začátku působení anestezie a posléze hned po probuzení z anestezie.

Očkování

Další možností prevence je očkování proti bakterii Streptococcus penumoniae, která je nejčastější původce opakovaných středoušních zánětů. Pakliže vaše dítě na opakované záněty trpí, pak tuto možnost zvažte a informujte se na ní u svého pediatra. Jde o očkovací látku PREVENAR, na jejíž aplikaci v některých případech připlácí i zdravotní pojišťovny. Zánět středního ucha je onemocnění, které dokáže pěkně potrápit, ale správným přístupem se dá zvládnout. Přejeme vám klidné noci bez bolení oušek a pevné zdraví!


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: