Dula – zbytečný luxus nebo pomocná ruka?

Potřebujete v těhotenství poradit? Chcete mít při porodu někoho, kdo bude celou dobu u vás, aniž by zastínil roli vašeho partnera? Zkuste dulu!

„Dula“ je starý řecký název, který se dnes používá pro speciálně vyškolenou ženu, jež  poskytuje především psychickou (ale i fyzickou) oporu nově se rodící matce a přispívá k dobrému startu celé nové rodiny – tak zní oficiální popis práce duly. Na první pohled se zdá, že dula je náhrada za blízkou přítelkyni, která v případě potřeby nastaví ucho a půjde se za vás bít. Částečně je to tak. Dula by vám měla být oporou v době těhotenství, při porodu i v prvních týdnech po něm. Měla by mít odborné znalosti, měla by vám umět poradit a zná vaše obavy i přání. Při porodu je dula spoluhráč, který kope ve stejném dresu, chrání vás a nedovolí, aby vás v porodnici jakkoli faulovali. Dula zná váš porodní plán a zatímco vy se budete soustředit na porod, ona se postará o to, aby vše probíhalo jak jste si přála a jak je pro vás nejlepší. V poslední době je o služby dul stále větší zájem a některé porodnice se tomuto trendu přizpůsobily. Přímo v nabídce tak uvádějí, že přítomnost duly schvalují. Právě to je pro mnoho maminek rozhodující moment pro volbu duly a nemusí to být vůbec prvorodičky. Naopak, je mnoho žen, které mají s přístupem personálu u porodu špatné zkušenosti a proto pro druhý porod zvolí pomoc duly. Ta by měla mít s danou porodnicí zkušenosti, personál by ji měl respektovat a naopak a vše by mělo probíhat příjemně, aby rodička neprožívala zbytečný stres a nevzpomínala na porod jako na něco ponižujícího. Velkým omylem však je zaměňovat práci duly s prací porodní asistentky. Dula porod nevede, ale s personálem samozřejmě spolupracuje. Dula je ale skutečně jen pomocnou rukou a psychickou oporou. Ačkoli to může znít banálně, psychická pohoda při porodu hraje v jeho průběhu velkou roli. Z amerického výzkumu vyplývá, že přítomnost duly u porodu snižuje počet císařských řezů o 50 procent, délku první doby porodní o 25 procent a použití kleští o 40 procent. Maminky v péči dul jsou prokazatelně v lepší psychické pohodě, déle kojí a vůbec se cítí sebejistěji a komfortněji. Přestože podobnou funkci může zastat manžel, maminka nebo kamarádka, dula má nespornou výhodu v tom, že je v oblasti těhotenství a porodu školená. Zatímco kamarádka vás ve vašich obavách uchlácholí, dula vám svůj názor opře o zkušenosti. Pro někoho je dula zbytečným luxusem a někomu může opravdu pomoci. Každá maminka je jiná. Máte s dulami nějakou zkušenost?

Česká asociace dul charakterizuje duly takto:

  • Dula ženě poskytuje emocionální podporu a potřebné informace během těhotenství, porodu a šestinedělí. Pokud si to rodička přeje, dula s ní zůstává po celou dobu porodu: psychicky ji podporuje, vytváří pro ni zázemí a může jí též fyzicky pomáhat. Je připravena být oporou každé ženě, ať se rozhodne pro jakýkoliv způsob porodu nebo se porod jakkoliv vyvine. Duly ČAD jsou vázány Etickým kodexem ČAD.
  • Dula si klade za cíl přispívat k dobré tělesné a duševní pohodě matek a novorozenců. Charakterem se práce duly řadí mezi pomáhající nezdravotnické profese. Dula specifickým způsobem doplňuje práci porodních asistentek, lékařů a zdravotních sester. Nezasahuje do jejich kompetencí, ale spolupracuje s nimi, stejně jako s otcem a dalšími členy rodiny. Chová v sobě dostatek lásky, aby mohla mateřským způsobem pečovat o nově zrozenou matku (“mothering the mother”).

Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: