Jak poznat, že porod se blíží

Noční můrou nastávajících maminek je, že nestihnou dojet včas do porodnice. Žádná ale nechce přijet ani příliš brzy. Kdy je tedy ta správná chvíle?

1/ Kontrakce – jsou jasnou známkou blížícího porodu. Ale pozor, často jsou zaměňovány s falešnými stahy, tzv. poslíčky. Jak je rozeznat od skutečných kontrakcí? Základem je nezpanikařit a počkat, jak se situace vyvine. Především u prvně rodících maminek je těžké udržet nervy na uzdě, ale zkuste to. Sedněte si, snažte se uklidnit a počkejte, zda stahy ustanou, což znamená, že vás „navštívili“ poslíčci, a nebo začnou zesilovat a intervaly mezi nimi se budou zkracovat, což znamená, že máte co do činění se skutečnými kontrakcemi. Ani poté, co usoudíte, že skutečně jde o kontrakce, není třeba okamžitě jet do porodnice. Počkejte až stahy budou po pěti minutách a pak vyražte. Ani tehdy není třeba jet jako o závod, statistiky praví, že u prvorodiček trvá porod obvykle devět hodin a u již rodících maminek pak kolem šesti hodin. Pravda, je třeba si připustit, že se tu a tam stane případ, kdy prvně rodící žena přivedla na svět dítě tak rychle, že skutečně nestihla do porodnice dojet, ale to jsou výjimky.

2/ Zátka – Dalším znakem, že hodinka H se blíží je „odchod“ tzv. hlenové zátky. Jde o hlenovitý a většinou lehce krvavý nebo narůžovělý výtok. Ani po zátce však porod nemusí hned začít. Některé maminky začnou rodit během několika málo hodin, jiné však až za několik dní.

3/ Prasklá plodová voda – Noční můra každé těhulky je, že jí plodová voda vyteče na nějakém naprosto nevhodném místě, jako třeba v autobuse nebo v divadle, zkrátka všude jinde než doma. Může se to stát a těžko tomu zabráníte. Některé maminky tvrdí, že jim šestý smysl a jejich tělo napovědělo, že se to blíží, ale jiné zase říkají, že to přišlo jako blesk z čistého nebe. Ale ani prasklá plodová voda neznamená, že se miminko záhy narodí. Porod se ale určitě blíží.

4/ Nevolnost a průjem – Tyto příznaky provázejí porod mnoha maminek, ale ne všech. Je to stejné jako u všech zmiňovaných porodních signálů, mohou pro vás platit, ale nemusí.

5/ Bolesti v kříži – Některé maminky uvádějí, že je několik dní před porodem začalo bolet v kříži. Podle porodníků jde o přípravu dělohy k porodu, ale opět to vůbec nemusí být váš případ. Možná vás docela obyčejně bolí záda zatížená už pořádně velkým miminkem.

Ať chceme nebo ne, každá jsme jiná, každý porod je jiný a každé se tedy porod ohlásí jinak. Poslouchejte své tělo a uvidíte, že tu správnou chvíli poznáte i bez zaručených příznaků. A kdybyste náhodou přijela do porodnice příliš brzy, hlavu vám přece neutrhnou. Naopak, máte-li jakékoli pochybnosti a obavy, určitě se nebojte svěřit odborníkům. Hlavní je, abyste byla v klidu. Držíme palce!


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: