Maminkovský kolotoč

Pokud jste právě zjistily, že jste těhulky, rýsuje se před vámi devítiměsíčí maraton lékařských testů a vyšetření, jejichž cílem je zdravé miminko.

Zatímco dosud jste byla u gynekologa hostem jen několikrát do roka, tentokrát tam budete jako doma. Nečká vás ale nic strašného.

Těhotenský průkaz

Poté, co váš lékař potvrdí, že jste skutečě těhotná, vystaví vám těhotenskou průkazku. Bude v ní zapsán celý dosavadní průběh těhotenství. Je třeba ji nosit u sebe pro případ nečkaných komplikací. Kdybyste náhle potřebovala zdravotnickou pomoc, ošetřující lékař bude vědět, že jste těhotná a zjistí i další potřebné údaje k urční přesné diagnózy.

Odběry krve

Krevním odběrům se v průběhu těhotenství nevyhnete. Krev je stále nejdůležitějším zdrojem informací o tom, co se ve vašem těle děje. První odběr stanoví vaši krevní skupinu. Maminky, které mají pro těhotenství rizikovou skupinu Rh- budou v těhotenství více sledované.

Krevní tlak

Pokaždé, když přijdete do ordinace na kontrolu, změří vám sestřiča tlak. Je to důležité, protože vyboční z normálu, především však vysoký tlak, je pro vás i miminko velmi nebezpečý. Může být spojen s preeklampsií, což je závažné onemocnění placenty.

Vyšetření moč

Na každou kontrolu si nezapomeňte vzít moč Za chvíli si na to zvyknete a přijde vám to jako běžná součást lékařského rituálu. Močraje ve vyšetření důležitou roli. Ukazuje totiž především obsah glukózy. Jeho zvýšení signalizuje těhotenskou cukrovku. Pokud se tak stane, přibude vám ve vyšetřeních ještě tzv. „cukrový test“. Maminky jej právem nemají rády, protože dostat do sebe strašně, ale opravdu strašně sladký čj, je totiž skoro nadlidský výkon. Nedá se ale nic dělat, cukrovka by dítě mohla ohrozit a je třeba mít vše pod kontrolou. Po porodu většinou cukrovka mizí.

Ultrazvuk

Lékař bude pravidelně sledovat vývoj miminka ultrazvukem. Vždy změří velikost, obvod hlavičy, uložení placenty a zjistí zda plod roste jak má. Občs se maminky bojí, jestli ultrazvuk neuškodí miminku. Není třeba se bát. Lékaři jej nedělají tak čsto, aby to děťátko nějak ohrozilo. Můžete si také nechat udělat 3D ultrazvuk, který však zatím nemají všichni lékaři k dispozici a je tedy možné, že vás pošlou k jinému specialistovi.

Odběr plodové vody

V případě, že je vám nad 35 let, nebo se lékaři něco nezdá a chce mít podrobnější vyšetření, pak vás pošle na odběr plodové vody. Je to asi nejdiskutovanější zákrok a maminky se ho bojí.  Pravdou je, že jistá rizika tu jsou, ale budete-li se chovat dle rad lékařů, snižují se na minimum. Jistota, že miminko je zdravé, za to stojí. Odběr totiž ukáže případné anomálie plodu. Můžete se rozhodnout, že vyšetření nepodstoupíte.

Zápis do porodnice

Porodnici, kde byste ráda rodila, si vyberte včs. Většina porodnic uveřejňuje termíny pro přihlášení na webových stránkách nebo vám je sdělí po telefonu. Na vyšetření do porodnice začete chodit cca měsíc před porodem. Tamní lékaři si vás převezmou do péč a budou se spolu s vámi chystat na onen velký den D.


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: