Očkovat v těhotenství? Lékařka říká ano!

Jedny těhulky se toho bojí, druhé jsou jasně pro. Jak je to tedy s očkováním v těhotenství podle odborníků? Zeptali jsme se MUDr. Zuzany Blechové.

Může očování ohrozit plod?

Vakcína proti chřipce nemůže očovanou ženu ohrozit, a stejně tak nepůsobí negativně ani na dítě. Očovací látka, používaná při očování proti chřipce neobsahuje živé viry, tudíž k nákaze dítěte dojít nemůže.   

Může mít vakcína negativní vliv na těhotnou ženu?

Ani na tělo těhotné ženy nemá vakcína negativní vliv, což bylo prokázáno i výzkumy. Pakliže je ale těhotenství plánované, doporučjí lékaři očování proti chřipce spíše před těhotenstvím. Není to dáno tím, že by vakcína mohla těhotnou ženu č plod ohrozit, ale součsným nedůvěřivým postojem veřejnosti vůč očování. V případě jakýchkoli obtíží těhotné by byla tendence toto neodůvodněně přičítat vlivu očování. Na druhé straně má očování proti chřipce sezonní význam a očuje se zejména v podzimních měsících, tudíž čsto je nezbytné očovat během gravidity.

Je lepší posílit imunitu nebo očovat?

Organismus gravidní ženy je přizpůsoben zátěži a mnoha mechanismy chrání nenarozené dítě. Na druhé straně, změny, ke kterým v organismu dochází, mohou být příčnou čstějších komplikací onemocnění. Prevence vůč infekcím zahrnuje přirozené posilování imunity zdravým životním stylem, vyváženou stravou, přirozeným přísunem vitamínů, dostatkem pohybu a otužováním. Navzdory tomu v epidemii chřipky k nákaze dojít může, tudíž nejbezpečější ochranou je očování.


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: