Těhotenské noční můry

Také se vám to stalo? Těšila jste se na miminko, prožívala hezké období, ale v noci vás děsily zlé sny? Podle psychologů je to normální.

„Zlé sny jsou u těhotných žen běžné. Studie říkají, že je má až 70 procent budoucích maminek,“ vysvětluje Alan Siegel, profesor psychologie na univerzitě v Berkeley. “Mnoho žen si myslí, že takové sny signalují, že budou špatné matky, ale to s tím nemá nic společného. Zdá-li se vám, že ztratíte dítě, neznamená to, že se o něj v reálném životě nebudete umět postarat. Takové sny se zdají ve chvílích, kdy se v našich životech něco mění, dochází k zásadním změnám a těhotenství razantním zásahem do našeho dosavadního života rozhodně je. Tyto sny jsou tedy reakcí na podvědomý stres, který si ani v bdělém stavu nemusíme uvědomovat,“ dodává Alan Siegel. Počet těhotných s těmito nočními můrami stoupá s tím, jaké jsou na rodiče dnes kladeny nároky. „Podvědomě se maminky bojí, zda všechno zvládnou tak, jak se to od nich očekává, zda své dítě uživí a jestli budou mít prostředky na to, aby mu zajistili zázemí, jaké by si přáli. Jsou to tedy vesměs existenční otázky co nás podvědomě trápí a pak samozřejmě také otázky zdravotní,“ říká k tématu Pamela Wingatz z bostonské ženské nemocnice. „Domníváme se, že ke zlým snům přispívá také zvýšená hladina progesteronu v těhotenství a narušení průběhu spánku, protože mnoho maminek vlivem tělesných změn hůře spí. Oba tyto faktory mohou hrát roli ve vnímání, frekvenci a intenzitě snů.“ Pokud vás vaše sny skutečně znepokojují, pak odborníci radí, abyste se s nimi svěřila partnerovi, kamarádce, případně psychologovi. Můžete je také napsat na papír. „Tím, že sen řeknete nebo napíšete, se napětí uvolní. Zdá-li se vám například o únosu dítěte, pak si sama představte, jak sen dobře dopadne, dítě se najde a všechno se v dobré obrátí. I to by vám mělo pomoci,“ dodává Alan Siegel s tím, že zlých snů se opravdu není třeba bát.

Výklady některých snů dle psychologů:

Ztracené a zapomenuté dítě – takové sny značí podvědomý strach z mateřství a rodičovských povinností

Místo dítěte se narodí zvíře – strašidelný sen prý kupodivu značí velké pouto mezi matkou a dítětem

Zázračné dítě  – Zdá-li se vám, že vaše dítě brilantně recituje poezii, hraje basketball nebo vyniká v nějaké jiné činnosti, pak podle psychlogů máte strach z porodu a případné nemoci dítěte. Právě proto si ho ve snech představujete jako velké a úspěšné.

Únosy, bezmoc, pády – Takovéto noční můry překvapivě mívají ženy, které pak rodí s lehkostí a bez komplikací. Pád údajně symbolizuje právě uvolnění.


Diskuze k článku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Mohlo by vás zajímat: